Ansök om dispens eller alternativvärde för industriutsläppsverksamhet
Här kan du som har en industriutsläppsverksamhet ansöka om dispens eller alternativvärde utifrån kraven på bästa möjliga teknik (BAT-slutsatser).
Att ansöka om dispens från begränsningsvärdena kostar 56 000 kronor per BAT-slutsats (slutsats om bästa möjliga teknik). Det kostar ingenting att ansöka om alternativvärde.
Om du ska ansöka om alternativvärde kommer vi att kontakta din tillsynsmyndighet. Stäm därför gärna av med dem först.
Uppgifter som du behöver för att ansöka
Du behöver ha följande uppgifter tillgängliga för att fylla i din ansökan:
- vilken verksamhet det gäller, kontaktuppgifter och eventuellt ombud
- länsstyrelsens anläggningsnamn och anläggningsnummer (se miljörapporten eller kontakta Länsstyrelsen i det län där verksamheten ligger)
- ärendenummer och beslutsdatum för ditt tillstånd eller miljödom
- vilken publicerad BAT-slutsats din verksamhet omfattas av och vilken specifik BAT (nummer) du söker dispens eller alternativvärde för
- aktuellt utsläppsvärde (BAT-AEL) och i vilken tabell detta värde finns.
- beskrivning av nivån dina utsläpp ligger på i förhållande till aktuell BAT-AEL och om det finns flera möjliga åtgärder för att minska utsläppen.
Vid en ansökan om dispens från begränsningsvärden behöver du
- ge förslag på ett nytt mildare begränsningsvärde
- motivera att kostnaden för att uppfylla begränsningsvärdet i BAT-slutsatsen är orimlig i förhållande till miljönyttan.
Vid en ansökan om alternativvärde behöver du
- styrka att det alternativvärde du föreslår inte är mildare än begränsningsvärdet i BAT-slutsatserna
- beskriva vilken annan tidsperiod och/eller vilket referensförhållande som du yrkar i stället och motivera skälen för det.
Dokument som du behöver bifoga
Du behöver bifoga fullmakt, om du företräds av ett ombud.
Länsstyrelsen består av 21 självständiga myndigheter, vilket innebär att varje länsstyrelse kan ha regionalt anpassad information på sin egen webbplats.
Blekinge län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Dalarnas län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Gotlands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Gävleborgs län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Hallands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Jämtlands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Jönköpings län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Kalmar län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Kronobergs län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Norrbottens län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Skåne län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Stockholms län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Södermanlands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Uppsala län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Värmlands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Västerbottens län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Västernorrlands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Västmanlands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Västra Götalands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Örebro län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Östergötlands län - Dispens och alternativvärde för industriutsläppsverksamheter
Information om våra e-tjänster
Du behöver inte logga in för att använda denna e-tjänst men vi rekommenderar att du gör det. Om du inte loggar in behöver du avsluta ditt ärende inom tre timmar för att det inte ska försvinna.
Om du loggar in på Mina sidor kan du spara och fortsätta att fylla i e-tjänsten vid ett senare tillfälle. Då kan du ta de pauser du behöver innan du skickar in ditt ärende till oss.
Du loggar in med din e-legitimation. Vi stöder BankID, mobilt BankID, Freja eID+ och Telia e-legitimation (i vissa e-tjänster kan undantag förekomma). Du kan logga in antingen på Mina sidor eller i e-tjänsten. Ditt konto på Mina sidor aktiveras när du loggar in första gången.
Logga in på Mina sidor Länk till annan webbplats.
Om du loggar in som företrädare för en stiftelse eller ett bevakningsföretag får du tillgång till din organisations sidor. Här finns de e-tjänster som du eller någon annan i din organisation använt för att skicka ärenden till Länsstyrelsen.
Om du loggar in på Mina sidor kan du spara och fortsätta att fylla i e-tjänsten vid ett senare tillfälle.
Logga in med e-legitimation innan du börjar fylla i e-tjänsten och spara innan du lämnar den. Du når därefter e-tjänsten på Mina sidor. Den sparas i 14 dagar efter att du senast arbetade med den.
De filformat som är godkända att använda för bilagor är pdf, tif, tiff, jpeg, jpg, doc, docx och excel (i vissa e-tjänster kan undantag förekomma). Det är tillåtet att bifoga max 10 filer.
Länsstyrelsen hanterar personuppgifter inom flera olika verksamhetsområden. Personuppgifterna ska behandlas enligt lagar och regler för att skydda din integritet. Information om hur Länsstyrelsen behandlar personuppgifter, vilka rättigheter du har och hur du kommer i kontakt med oss om du vill veta mer finns på sidan:
Kontakta oss
Har du frågor som rör en verksamhet eller ett enskilt ärende, alternativt innehåll och uppgifter i en e-tjänst, vänder du dig till den länsstyrelse som har hand om ärendet.
Kontaktuppgifter till alla länsstyrelser hittar du på sidan:
Behöver du teknisk hjälp med våra e-tjänster eller hur du kommer åt Mina sidor? Kontaktuppgifter för frågor och support hittar du på sidan: