Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Vigselförrättare i Dalarnas län

Om du vill hitta en vigselförrättare så vänder du dig till din kommun. Den som är under 18 år får inte ingå äktenskap.

Du beställer tid för vigsel hos vigselförrättaren men i vissa kommuner kan en tid också beställas hos kommunen.

Perhåkan Forss
070-655 59 45, phforss@email.com

Lars Levahn,
0226-502 61, 070-415 09 18, larslevahn@hotmail.com 

Karin Perers
0226-310 10, 070-568 08 30, karin@perers.se

Ann Åkerberg-Görling
070-678 62 61, anngo@telia.com

Avesta kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Kicki Bergsten
070-775 00 29, kicki.bergsten@hotmail.se  

Lars-Erik Bergström
070-324 82 01, 023-482 01, 023-262 05, lars-erik.bergstrom@dom.se

Carina Danielsson
070-118 35 05, carinadanielsson75@gmail.com

Robert Hansson
070-353 87 29, robert.hansson.borlange@gmail.com

Lars Ivarsson
070-325 58 60, lars.ivarsson@borlange.se

Mari Jonsson
070-301 18 54, mari.jonsson@borlange.se

(För bokning av kyrklig vigsel kontakta Pastorsexpeditionen, tel 0243-771 01)

Borlänge kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Tomas Axelson
070-339 82 76, tax@du.se

Werf Anna-Karin Backlund
070-744 67 77, info@chamoria.com

Gunilla T Barkar
0246-108 94, 070-677 18 98, barkargunilla@gmail.com

Lars-Erik Bergström
070-324 82 01, 023-482 01, 023-262 05, lars-erik.bergstrom@dom.se

Lennart Björn
023-194 02 (dagtid vardag), 023-338 38 (kväll), 070-351 94 03, lennartbjorn@telia.com

Lars Broman
023-101 77, 070-881 01 78, lbr@teknoland.se

Carina Camara
073-075 69 04, carina@slussbruden.se

Kerstin Cederberg
070-319 11 13, kerstin.cederberg@ltdalarna.se

Christer Falk
023-120 54, christer.falk@falun.se

Ellen Gräfnings
023-822 14, ellen.grafnings@falun.se

Mats Göransson
070-638 50 24, mats@slussbruden.se

Roza Güclü Hedin
070-818 15 94, roza.guclu.hedin@riksdagen.se

Mona Malm
023-481 00, 070-621 39 49, mona.malm@glimstedt.se

Carl-Erik Nyström
070-556 22 70, carl-erik.nystrom@outlook.com

Odd von Oelreich
070-733 30 38, odd@lords.com

Karl-Erik Pettersson
023-825 60 (dagtid), 070-589 37 53 (kvällstid),
karl-erik.pettersson@falun.se

Daniel Riazat
070-206 46 78, daniel.riazat@riksdagen.se

Christian Rimmerfeldt
070-642 69 19, christian.rimmerfeldt@almega.se

Maria Rolander
070-968 79 96, maria@rolander.se

Ulrika Sieder
070-642 42 95, ulrika@sieder.se

Joakim Storck
023-876 97, joakim.storck@falun.se

Ylva Thörn
010-225 02 01, 072-533 92 85, ylva.thorn@lansstyrelsen.se

Johan Österling
070-538 80 00 kl. 10-12, johan@abogado.se

Falu kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Personal från kommunen kan vara vittnen (endast under kontorstid). För tidbokning ring kommunen 0241-155 42 eller kontakta någon av vigselförrättarna direkt:

Sofia Jarl
070-243 02 65, sofia.jarl@centerpartiet.se

Jaak Kerstell
0243-23 04 75, 070-326 98 95, jaak.kerstell@gagnef.se

Ganime Stålenhag
070-600 88 85, ganime.stalenhag@nbv.se

Gagnef kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Anita Odénius
070-992 82 57, anita@odenius.nu

Jan Olsson
070-982 0056, jan.olsson@hedemora.se

Coni Ronsten
070-262 94 04, coni.ronsten@gmail.com

Ann-Ci Steneryd
070-279 19 12, ann-ci.steneryd@kommunal.se

Hedemora kommuns webbplats

Stina-Kari Axelsson
073-180 31 46, stina-kari.axelsson@leksand.se

Marie Folkesson
070-264 50 43, folkesson.marie@telia.com

Lena Forssell
0247-139 74, 070-603 51 53, lforssell@hotmail.com

Lars-Erik Jansson
073-074 89 57, lars-erik.jansson@leksand.se

Ingela Léman
070-746 34 24, lemaningela@gmail.com

Micael Kans Lodén
070-225 63 44, telefontid kl. 09.00-18.00.

Carin Palmcrantz
070-654 09 85, carinpz@telia.com

Mats Wallgren
070-592 66 25, mats@saras-wallgren.se

Cecilia Åhlberg
070-495 44 42, telefontid kl. 10.00-17.00
cecilia.ahlberg@telia.com

Leksands kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Annette Göransson-Wingård

Jessica Hedlund

Nils Nyström

Leif Pettersson

Maria Strömkvist

Roger Stål

Mia Chentinell
0730-33 04 04, chentinell@gmail.com

Jörgen Hammarin
073-332 70 30, jorgen@hammarin.se

Ludvika kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Gustav Eriksson
0280-962 73, gustav.eriksson@klappen.se

Karin Ek-Lissbol
0280-186 33 (arb.), 0280-403 68 (hem), karin.ek-lissbol@malung-salen.se

Terése Hulterström
070-454 77 61, therese@hulterstrom.se

Annette Jonsson-Lill
0280-221 60 (hem), 070-607 69 78, annette.jonsson-lill@polisen.se

Karl Johan Panes
073-511 02 20, kallepanes@gmail.com

Anita Vickes
0280-100 93 (arb.), 0280-713 44 (hem), 070-397 83 69, info@an-bes.com

Malung kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Ann-Kristin Andersson
0250-136 92, 070-254 71 12 vardagar efter kl. 18.00 och helger
aannkristin7@gmail.com

Agneta Benner
072-712 99 70, 0250-296 00
agneta.benner@dom.se

Maj-Lis Burtus
0250-350 35, 070-652 86 34
eburtus@telia.com

Ylva Fahlberg
0250-59 23 16, 073-826 29 35
ylva.fahlberg@zorn.se

Malin Höglund
070-554 36 55
malin.hoglund@mora.se

Ann-Charlotte Jansson
L8.jansson@home.se

Bigitta Sohlberg
0250-59 36 81 (arb.), 070-657 21 33
bigitta.sohlberg@mora.se

Gunnel Söderberg
0250-225 29, 070-564 37 00
gunnel.soderberg@mora.se

Kjell Westerdahl
073-400 08 23
kjell_we@hotmail.com

Roger Zakrisson
070-656 47 51
roger@radiosiljan.com

Hans Göran Åhgren
070-211 88 42, 0250-124 14

Läs mer på Mora kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Rolf Davidsson
070-628 46 36, rolf.radbyran@gmail.com

Anne-Marie Fröjdh
0250-55 21 00, anne-marie.frojdh@mora.se

Olle Jobs
0250-433 93, olle.jobs@vallmora.se

Marie Olsson
076-125 94 80, marieolsson@orsa.se

Mikael Thalin
0250-55 21 13, mikael.thalin@orsa.se

Orsa kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Åsa Björklund

Bertil Enmyren

Björn Guström
070-539 30 28, bluesbamse@telia.com

Jonny Jones

Sören Kratz

Olle Nilsson
070-740 19 58, gatu.olle@gmail.com

Annette Riesbeck

Perhåkan Forss
070-655 59 45, phforss@email.com

Bengt Staffas
070-250 68 67, smurfbengan@hotmail.com 

Rättviks kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Bertil Andersson
0240-753 79

Christina Maria Bladh
072-222 15 15
christinamariab@hotmail.com

Helle Bryn-Jensen
070-268 06 14, 010-225 03 96 (arbete), 0240-720 20 (hem) helle.bryn.jensen@gmail.com

Ingemar Hellström
070-622 98 46, 0240-66 00 00, ingemar.hellstrom@smedjebacken.se

Roger Hemming
0240-65 13 95, 070-644 31 25, roger.hemming@telia.com

Bengt Norrlén

Carin Runeson
070-517 00 69, c.runeson@gmail.com

Smedjebacken kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Åza Alvemark
073-630 92 48, aza.alvemark@live.se

Sten-Olof Eklund
0225-501 80, 073-097 21 57, sten-olof.eklund@telia.com

Anneli Rosendahl Orrboes
070-885 28 85

Säter kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Nils-Erik Edlund
070-224 45 95, ne.edlund@telia.com 

Stina Munters
070-555 97 20, muntersstina@telia.com

Uwe Weigel
070-537 15 59, uwe.weigel46@gmail.com

Per-Anders Westhed
070-624 54 47, perawest@telia.com

Vansbro kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Lars Ericson
0708-55 06 10, lars@storsatra.se

Barbara Frilund-Ekberg
070-939 83 40, barbara.frilund-ekberg@stfturist.se

Carina Gynnerstedt
070-253 42 09 efter klockan 17.00, cinagynnerstedt@gmail.com

Joacim Johansson
070-002 28 01, jocke.johansson@astridlindgrensvarld.se

Stefan Linde
0251-312 01 (arb.), 0251-100 20 (hem), stefan.linde@alvdalen.se

Bengt Welin
072-217 91 31, bengt.h.welin@telia.com

Älvdalens kommuns webbplatslänk till annan webbplats

Att bli vigselförrättare

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige.

En vigselförrättare behöver ha kunskap om:

  • tillämplig lagstiftning
  • hur en vigsel ska gå till
  • hindersprövning
  • de dokument som ska upprättas och skickas in efter vigseln.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Kontakt