18 mar 2026 klocka 09.00 - 13.00

Matmöte 2026 – Mat från Dalarna

Hyllvippa med texten Mat från Dalarna.

Länsstyrelsen Dalarnas projekt Mat från Dalarna bjuder in dig till en halvdag på Rältagården i Leksand för spännande diskussioner, möten med andra i branschen och kunskapshöjande föredrag.

Det blir ett möte där representanter från livsmedelsbutiker, livsmedelsföretag och andra i branschen möts för delta i att stärka matproduktionen i Dalarna.

Under dagen kommer resultat från projektet att redovisas och mål för framtiden att presenteras. Det blir tid för samtal och nätverkande samt ett fördjupande pass kring nudging, dvs hur man kan påverka konsumentbeteenden.

Målgrupp

Den här aktiviteten riktar sig endast till inbjudna. I detta fall butikspersonal, livsmedelsföretag, lantbrukare och främjare.

Program

  • 9:00 – 9:10 Hej och välkomna!
  • 9:10 – 9:30 Presentation av projektet, hur går det…
  • 9:30 – 9:45 Försäljningsvärdesanalys med Matmasarna
  • 9:45 – 10:00 Företagspresentation, mer information kommer inom kort
  • 10:00 – 10:30 Förmiddagsmacka och mingel
  • 10:30 – 11:00 Regenerativa livsmedelskedjor, hur kan vi skapa lokala värdekedjor utifrån de råvaror och förädlingsföretag vi har i Dalarna? Sara Maxence, Regenerator.
  • 11:00 – 12:00 Nudging för hållbar konsumtion. Nudging handlar om att påverka individers beteenden i en önskad riktning. På passet kommer vi gå igenom nudging och hur vi kan använda det för att synliggöra Mat från Dalarna i butik. Passet leds av Linda Lindström från Beteendelabbet
  • 12:00 – 13:00 Lunch

Efter lunchen finns en frivillig gårdsvandring för de som vill se Rältagården. Bocka i särskild ruta nedan för anmälan till aktiviteten.

13:00 – 13:45 Gårdsvandring,

Lunch och fika ingår

Meny

Förmiddagsfika: Rältaskinka på hembakat bröd med grönsaker.

Lunch: Gårdens örtmarinerade rostbiff med potatisgratäng, rödvinssås & rostade säsongsgrönsaker från lokala odlare. Potatis från Gagnefs Boställe. Serveras som buffé med dryck.

Fotografering på plats

Under våra aktiviteter tar vi ibland bilder. För att vi ska kunna använda bilderna och samtidigt följa GDPR behöver vi förvarna dig som deltagare om att det kan komma att fotograferas under mötet. På mötesplatsen ska vi informera om var det finns lämpliga ytor på platsen för dig som inte vill vara med på bild.

Var:
Rältagården, Djura Hissenvägen 1, Leksand
Kostnad:
Kostnadsfri, fika och lunch ingår
Sista anmälningsdag:
11 mar 2026

Anmäl dig

Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan. Om du saknar bekräftelse per e-post är du inte anmäld.

Det är inte tillåtet att göra anmälningar längre. Sista anmälningsdag var den 11 mars klockan 23.59.

Personuppgifter

Personuppgifter samlas in för att redovisa kursen till Jordbruksverket som en aktivitet finansierad av strategiska planen för EU:s gemensamma jordbrukspolitik.

Så hanterar vi dina personuppgifter

Medfinansieras av Europeiska unionen.

Kontakt

Dela sidan:

Landshövding

Helena Höij

Besöksadress

Åsgatan 38

Postadress

791 84 Falun

Organisationsnummer

202100-2429

Följ oss