Fäbodveckan

Foto: Ärteråsens kulturförening
Under fäbodveckan i Dalarna kan du ta del av en rad aktiviteter och veckan är en härlig möjlighet att utforska och hylla fäbodbruket, lära oss mer om hur maten producerades förr i tiden och uppleva fäbodbruket som det kan se ut idag. Veckan syftar till att bland annat uppmärksamma klimatsmart matproduktion, biologisk mångfald och lokala traditioner. Med kunskap om traditionella metoder kan vi även stärka vår civila beredskap. Välkommen 14-20 juli 2025!
I Dalarna finns flera aktiva fäbodar som öppnar sina dörrar för att välkomna besökare under Fäbodveckan. Vi hoppas att ännu fler får chansen att uppleva fäbodlivet och få en djupare förståelse för våra djur och vår historia.
Målgrupp
Verksam i jordbruksföretag, person eller organisation som sköter mark med slåtter eller bete.
Program
Fäbodveckans program hittar du på Fäbodveckans egen webbsida:
Café på Ärteråsen
Caféet är öppet dagligen mellan klockan 12.00 och 16.00.
Varmt välkomna!

Fotografering på plats
Under våra aktiviteter tar vi ibland bilder. För att vi ska kunna använda bilderna och samtidigt följa GDPR behöver vi förvarna dig som deltagare om att det kan komma att fotograferas under mötet. På mötesplatsen ska vi informera om var det finns lämpliga ytor på platsen för dig som inte vill vara med på bild.
- Var:
- Ärteråsens fäbod. Det går inte att köra bil ända fram till Ärteråsen utan från parkeringen är det cirka 500 meter att gå uppför på en bitvis stenig stig.
- Kostnad:
- Inträde vissa dagar och till vissa aktiviteter. Se Fäbodveckans hemsida under Relaterad information för mer information.
- Sista anmälningsdag:
- Ingen anmälan krävs