Nya sätt att finansiera topplån för bostäder på landsbygden - lunchseminarium Fler bostäder på landsbygden

Sedan något år tillbaka har Norrlandsfonden möjlighet till bostadsfinansiering i Dalarna och norra Sverige. Det gäller både i orter som har stark industriell utveckling och i övriga kommuner. På dessa orter kan det Norrlandsfonden tillsammans med försäkringsbolaget Garantia bidra till att skapa bostadskrediter med hjälp av återbäring från vindkraft eller vattenreglering.
Susanne Olofsson föreläser
Susanne Olofsson, projektledare för Norrlandsfondens bostadsfinansiering, berättar under lunchseminariet om vilka möjligheter som öppnar sig för kommunerna att finansiera topplån för bostadsbyggandet.
Serie med lunchseminarier
Sänkta byggkostnader, finansiering av topplån och fler bostäder för unga har lyfts fram som särskild utmanande när Gränskommittén Innlandet-Dalarna har anordnat bostadskonferenser. Denna serie av lunchseminarier försöker lyfta fram goda exempel för att lösa dessa utmaningar.
Övriga seminarier i serien
Torsdag, 10 april 2025, kl 11:30-12:15
Fler bostäder för ortsbor i högkostnadslägen – erfarenheter med socialt byggande i Orust kommun
Torsdag, 15 maj 2025, kl 11:30-12:15
Tübingen – staden där bostadskooperativ blivit vardagsmat
Torsdag, 5 juni 2025, kl 11:30-12:15
Att planera attraktivt för ungdomar
Torsdag, 26 juni 2025, kl 11:30-12:15
Bostäder för ungdomar – vad kommunen kan göra här och nu
Målgrupp
Inbjudan riktar sig till dig som arbetar i kommunal förvaltning eller i ett destinationsbolag och till organisationer som arbetar med bostäder till boende och anställda.
Program
Webbinariet börjar klockan 11:30 och slutar 12:15.
Varmt välkomna!
- Var:
- Digitalt. Teams-länk skickas till deltagarna tre dagar innan seminariet.
- Kostnad:
- Deltagandet är kostnadsfritt.
- Sista anmälningsdag:
- 23 apr 2025
Anmäl dig
Det är viktigt att du fyller i en giltig e-postadress för att du ska få en bekräftelse på din anmälan. Om du saknar bekräftelse per e-post är du inte anmäld.