Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Vigselförrättare i Dalarnas län

Om du vill hitta en vigselförrättare så vänder du dig till din kommun. Den som är under 18 år får inte ingå äktenskap.

Du beställer tid för vigsel hos vigselförrättaren men i vissa kommuner kan en tid också beställas hos kommunen.

Lars Ericson
0708-55 06 10,  lars@idreutveckling.se

Barbara Frilund-Ekberg
070-939 83 40, barbara.frilund-ekberg@stfturist.se

Joacim Johansson
070-002 28 01, jocke.johansson@astridlindgrensvarld.se

Monica Jomfjäll
073-633 22 23, monica@jomfjall.se

Stefan Linde
0251-312 01 (arb.), 0251-100 20 (hem), stefan.linde@alvdalen.se

Bengt Welin
072-217 91 31, bengt.h.welin@telia.com

Älvdalens kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Nils-Erik Edlund
070-224 45 95, ne.edlund@telia.com 

Anna Jobs Bender
073-805 81 71, jobsanna.olovsdotter@gmail.com

Per Jobs
070-334 14 89, Jobsper2@gmail.com

Stina Munters
070-555 97 20, muntersstina@telia.com

Uwe Weigel
070-537 15 59, uwe.weigel46@gmail.com

Per-Anders Westhed
070-624 54 47, perawest@telia.com

Vansbro kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Åza Alvemark
073-630 92 48, aza.alvemark@live.se

Anneli Rosendahl Orrboes
070-885 28 85

Caroline Willfox
073-526 98 50, Caroline@willfox.se


Säter kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Bertil Andersson
0240-753 79

Thomas Björnhager
070-209 18 14, thomas.bjornhager@gmail.com

Christina Maria Bladh
072-222 15 15
christinamariab@hotmail.com

Helle Bryn-Jensen
070-268 06 14, 010-225 03 96 (arbete), helle.bryn.jensen@gmail.com

Anneli Hedberg
070-698 13 89, kajsa1969@gmail.com

Ingemar Hellström
070-622 98 46, 0240-66 00 00, ingemar.hellstrom@smedjebacken.se

Roger Hemming
0240-65 13 95, 070-644 31 25, roger.hemming@telia.com

Bengt Norrlén

Carin Runeson
070-517 00 69, c.runeson@gmail.com

Karin Tuvell
070-622 76 72, karin@tuvell.eu

 

Smedjebacken kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Åsa Björklund
0248-125 68, 070-356 98 11

Bertil Enmyren

Björn Guström
070-539 30 28, bluesbamse@telia.com

Jonny Jones
0248-702 50, jonny.jones@rattvik.se

Renate Lok
070-091 13 25, renate_lok@hotmail.com

Ulrica Momqvist
070-557 49 44, ulrica.momqvist@rattvik.se

Olle Nilsson
070-740 19 58, gatu.olle@gmail.com

Annette Riesbeck
070-205 39 84, annette.riesbeck@telia.com

Perhåkan Forss
070-655 59 45, phforss@email.com

Bengt Staffas
070-250 68 67, smurfbengan@hotmail.com 

Rättviks kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Rolf Davidsson
070-628 46 36, rolf.radbyran@gmail.com

Anne-Marie Fröjdh
070-223 89 94, anne-marie.frojdh@mora.se

Marie Olsson
076-125 94 80, marie.olsson1@orsa.se

Mikael Thalin
0250-55 21 13, mikael.thalin@orsa.se

Orsa kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Ann-Kristin Andersson
0250-136 92, 070-254 71 12 vardagar efter kl. 18.00 och helger
aannkristin7@gmail.com

Ylva Fahlberg
0250-59 23 16, 073-826 29 35
ylva.fahlberg@zorn.se

Malin Höglund
070-554 36 55
malin.hoglund@mora.se

Bigitta Sohlberg
0250-59 36 81 (arb.), 070-657 21 33
bigitta.sohlberg@mora.se

Gunnel Söderberg
0250-225 29, 070-564 37 00
norbygunnel@gmail.com

Kjell Westerdahl
073-400 08 23
kjell_we@hotmail.com

Roger Zakrisson
070-656 47 51
roger@radiosiljan.com

Hans Göran Åhgren
070-211 88 42, 0250-124 14

Läs mer på Mora kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Gustav Eriksson
0280-962 73, gustav.eriksson@klappen.se

Karin Ek-Lissbol
070 398 35 98, Karin.ek.lissbol@gmail.com

Terése Hulterström
070-454 77 61, therese@hulterstrom.se

Annette Jonsson-Lill
0280-221 60 (hem), 070-607 69 78, annette.jonsson-lill@polisen.se

Karl Johan Panes
073-511 02 20, kallepanes@gmail.com

Anita Vickes
0280-100 93 (arb.), 0280-713 44 (hem), 070-397 83 69, info@an-bes.com

Malung kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Anette Andersson
070-528 19 98, anette.andersson@ludvika.se

Mia Chentinell
0730-33 04 04, chentinell@gmail.com

Annette Göransson-Wingård
0240-173 70 (kontorstid 9-12, 13-16) 070-521 75 40, annette@lubb.se

Jörgen Hammarin
073-332 70 30, jorgen@hammarin.se

Ted Hartman
070-587 64 87, ted.hartman@ptj.se

Jessica Hedlund
0240-866 56, jessica.hedlund@ludvika.se

Thomas Lagerström
072-358 48 69, customerprofile@live.se

Nils Nyström
076-134 60 90

Leif Pettersson
0240-861 10, leif.pettersson@ludvika.se

Vilda Sjöberg
072-211 45 47 vardagar kl 12.00-19.00, vilda.sjoberg.healing@gmail.com

Maria Strömkvist
072-538 30 31, maria.stromkvist@riksdagen.se

Roger Stål

Maria Takkinen
070-538 68 06

Ludvika kommuns webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Stina-Kari Axelsson
073-180 31 46, stina-kari.axelsson@leksand.se

Kristina Malmberg Dorm,
073-940 88 28, Kristina.dorm@gmail.com

Marie Folkesson
070-264 50 43, folkesson.marie@telia.com

Lena Forssell
0247-139 74, 070-603 51 53, lforssell@hotmail.com

Ingela Léman
070-746 34 24, lemaningela@gmail.com

Micael Kans Lodén
070-225 63 44, telefontid kl. 09.00-18.00.

Cecilia Åhlberg
070-495 44 42, telefontid kl. 10.00-17.00
cecilia.ahlberg@telia.com

Leksands kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Anna Eling
070-231 90 94, anna.eling@liberalerna.se

Marcus Kjellin
070-992 43 25, marcus.kjellin@gmail.com

Janie Petersen
073-982 63 44

Marjo Savelius
070-793 69 24, marjo.savelius@hedemora.se

Fredrik Swahn
070-787 81 56, mail@fredrikswahn.se

Hedemora kommuns webbplats

Personal från kommunen kan vara vittnen (endast under kontorstid). För tidbokning kontakta någon av vigselförrättarna direkt:

Maria Alfredsson
073-820 67 82, maria.alfredson@mp.se

Irene Homman
076-837 00 01, irene.homman@gagnef.se

Sofia Jarl
070-243 02 65, sofia.jarl@gagnef.se

Jaak Kerstell
0243-23 04 75, 070-326 98 95, jaak@kerstell.se

Mia Mästerbo, mia.masterbo@gmail.com

Ganime Stålenhag
070-600 88 85, ganime.stalenhag@nbv.se

Gagnef kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Leif Andersson
070-601 99 72, leif.andersson@falun.se

Tomas Axelson
070-339 82 76, tax@du.se

Werf Anna-Karin Backlund
070-744 67 77, info@chamoria.com

Gunilla T Barkar
070-677 18 98, barkar.gunilla@gmail.com

Lars-Erik Bergström
070-324 82 01, lars-erik.bergstrom@telia.com

Lars Broman
023-101 77, 070-881 01 78, broman.lars@outlook.com

Carina Camara
073-075 69 04, carina@slussbruden.se

Kerstin Cederberg
073-085 90 59, cedker.kc@gmail.com

Jimmi Elestrand
073-516 46 66, elestrand@hotmail.com

Thomas Eriksson
073-810 11 62, thomas.eriksson85@gmail.com

Christer Falk
023-120 54, christer.falk@falun.se

Roza Güclü Hedin
070-818 15 94, roza.guclu.hedin@riksdagen.se

Ellen Gräfnings
023-822 14, ellen.grafnings@falun.se

Mats Göransson
070-638 50 24, mats@slussbruden.se

Tyra-Lisa Lindgren
tyra_lisa@hotmail.com

Mona Malm
070-621 39 49, monamalm1@gmail.com

Trons Lasse Mattsson
vigsel@trons.se

Maria Melin Wittberg
070-149 24 44, mariamelinwittbergab@gmail.com

Ulf Medefelt
023-144 60, ulf.medefelt@appelli.se

Maria Norrfalk
070-385 08 00, maria.norrfalk@gmail.com

Svante Parsjö Tegnér
070-302 62 88, Svante.parsjotegner@falun.se

Daniel Riazat
070-206 46 78, daniel.riazat@riksdagen.se

Christian Rimmerfeldt
070-642 69 19, christian.rimmerfeldt@almega.se

Maria Rolander
070-968 79 96, maria@rolander.se

Ulrika Sieder
070-642 42 95, ulrika@sieder.se

Daniel Strand,
070-479 82 07, bottenham@hotmail.com

Mats Torgils
070-873 61 60, mats.torgils@gmail.com

Thomas Tydén
070-483 89 38, thomas.tyden@gmail.com

Carin Wåhlstrand
072-739 13 35, wahlstrandcarin@gmail.com

Johan Österling
070-538 80 00 kl. 10-12, johan@abogado.se

Falu kommuns webbplats Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Daniel Banck
073-094 98 84, daniel.banck@gmail.com

Kicki Bergsten
070-775 00 29, kicki.bergsten@hotmail.se  

Lars-Erik Bergström
070-324 82 01, lars-erik.bergstrom@telia.com

P-O Flodström
070-969 81 35, p-o.flodstrom@live.se

Robert Hansson
070-353 87 29, hanssonrobert1@gmail.com

Margot Herrdin
070-321 93 48, Margot.herrdin@borlange.se

Lars Ivarsson
070-325 58 60, lars.ivarsson@borlange.se

Mari Jonsson
070-301 18 54, mari.jonsson@borlange.se

Omid Massali
076-949 84 54, massali@gmail.com

(För bokning av kyrklig vigsel kontakta Pastorsexpeditionen, tel 0243-771 01)

Borlänge kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Katarina Andersson
070-429 71 62, katarina.a.andersson@regiondalarna.se

Perhåkan Forss
070-655 59 45, phforss@email.com

Anneli Karlsson
070-617 27 70, anneli.karlsson@sjovik.eu

Anders Kilström
0226-64 50 16, anders.kilstrom@avesta.se

Lars Levahn,
0226-502 61, 070-415 09 18, larslevahn@hotmail.com 

Kari Mattsson
073-945 02 14, teklafia54@live.com

Karin Perers
0226-310 10, 070-568 08 30, karin@perers.se

Ann Åkerberg-Görling
073-064 22 00, zebann@outlook.com

Avesta kommuns webbplats Länk till annan webbplats.

Att bli vigselförrättare

Behovet av vigselförrättare styr alltid hur många som förordnas. Länsstyrelsen är mycket restriktiv med att utse vigselförrättare för enstaka tillfällen. Det krävs särskilda skäl för att göra detta.

Länsstyrelsen prövar om du har de kunskaper och kvalifikationer som behövs för att bli vigselförrättare. Behörigheten som vigselförrättare gäller inom hela Sverige. Den som är vigselförrättare måste kunna utföra vigslar under hela förordnandet.

Ersättning till vigselförrättare

Det är ett hedersuppdrag att vara borgerlig vigselförrättare. Som vigselförrättare har du ingen rätt att ta ut en avgift från brudparet. Du ersätts av Länsstyrelsen med 110 kronor för en vigsel och sedan ytterligare 30 kronor per vigsel för fler vigslar samma dag.

Reseersättning för vigselförrättare

Länsstyrelsen betalar inte ut någon reseersättning. Men som vigselförrättare kan du begära ersättning av brudparet om de vill att vigseln ska hållas på en annan plats än den som kommunen erbjuder. Du får inte ta ut en högre ersättning från paret än de faktiska resekostnaderna.

Kontakt