Vigselförrättare

Behöver du en vigselförrättare? Länsstyrelsen utser borgerliga vigselförrättare och har en lista över vilka personer som är vigselförrättare i länets kommuner.

Länsstyrelsen utser det antal vigselförrättare som det finns behov av i länets kommuner. Oftast utser vi vigselförrättare när vi fått in förslag från kommunen.

Behöver du en vigselförrättare?

Länsstyrelsen har en lista över vilka personer som är utsedda till vigselförrättare i varje län. Du kontaktar vigselförrättaren för att beställa en tid för vigsel. I vissa kommuner kan du även boka tid hos kommunen.

Vigselförrättare i Blekinge

Här kan du se länets vigselförrättare per kommun. Samtliga förordnanden gäller till och med den 31 december 2022.

Elina Gustafsson, kontaktas via kommunen
Maria Persson, kontaktas via kommunen
Gunilla Ekelöf, kontaktas via kommunen
Peter Glimvall, kontaktas via kommunen
Sophia Ahlin, kontaktas via kommunen
Christopher Larsson, kontaktas via kommunen
Rikard Jönsson, kontaktas via kommunen
Pia Holgersson, kontaktas via kommunen
Roland Andreasson, kontaktas via kommunen
Klaus Bernpaintner, 0709-99 49 32
Michael Lundström, micke@rtk.nu
Tommy Hagaton, tommy@amoria.se0455-180 15
Mats Johansson, mats.johansson@evolos.se
Daniel Jusinski, 0704-30 84 92
Christer Holmqvist, christer@advokatholmqvist.se
Ingrid Lovén, loven.ingrid@gmail.com
Christina Mattisson, christina.mattisson@regionblekinge.se
Johan Granqvist, johan.granqvist@mil.se
Ola Andersson, ola.andersson@lysa.se
Helena Morgonsköld, helena.morgonskold@lansstyrelsen.se
Caroline Oredsson, caroline.oredsson@lansstyrelsen.se

Vissa av ovanstående vigselförrättare kan bokas genom kommunen:
Karlskrona kommuns webb Länk till annan webbplats., växel 0455‑30 30 00

Sune Johansson
Ingrid Karlsson
Nils-Ingmar Thorell
Anna-Clara Eriksson
Mona Glans
Tommy Hagaton, tommy@amoria.se0455-180 15
Sabina Bico
Magnus Pettersson
Lennarth Förberg

Vissa vigselförrättare kan bokas genom kommunen:
Ronneby kommuns webb Länk till annan webbplats., växel 0457‑61 80 00

Andreas Saleskog, kontaktas via kommunen
Iréne Ahlstrand, kontaktas via kommunen
Lena Axelsson, kontaktas via kommunen
Erik Bergman, utflyttad från länet
Annika Bläckberg, 0734-60 60 19
Susanne Öström, susanne.ostrom@hotmail.com

Vissa av ovanstående vigselförrättare kan bokas genom kommunen:
Karlshamns kommuns webb Länk till annan webbplats., växel 0454‑810 00

Johanna Beijer, kontaktas via kommunen
Lars Ericsson, kontaktas via kommunen
Kristina Höijer, kontaktas via kommunen
Viveka Olofsson, kontaktas via kommunen
Kith Mårtensson, kith.martensson@solvesborg.se
Benny Karlsson, benny.karlsson@solvesborg.se 
Niklas Joelsson, niklas.joelsson@solvesborg.se
Heléne Björklund, helene.bjorklund@riksdagen.se

Vissa av ovanstående vigselförrättare kan bokas genom kommunen:
Sölvesborgs kommuns webb Länk till annan webbplats., telefon 0456-81 60 00

Patrik Krupa
Patrik Sjöstedt
Sara Rudolfsson
Iréne Robertsson
Rickard Pelle Vidén
Tamam Abou Hamidan
Morgan Bengtsson
Ivan Todorov

Samtliga vigselförrättare kan bokas genom kommunen:
Olofströms kommuns webb Länk till annan webbplats., telefon 0454-931 58

Inget behov av nya vigselförrättare i länet

Länsstyrelsen har gjort bedömningen att det för närvarande finns tillräckligt många borgerliga vigselförrättare i länet för att tillgodose behovet. Ansökningar kommer i nuläget därför att avslås.

Kontakt