Hoppa till huvudinnehåll

Råd till hundägare i område smittat av dvärgbandmasken 

Publicerad
2011-02-15
Kategori
Djur & natur
Ämnesområde
Smittskydd

Många hundägare i Uddevalla, Färgelanda, Vänersborg och Munkedal undrar nu hur de ska bete sig i samband med att parasiten rävens dvärgbandmask hittats i en skjuten räv i Uddevallaområdet.

Ja 

Parasiten ger inga sjukdomssymtom på hundar men hundar kan vara smittbärare och smitta människa, vilket dock är mycket ovanligt.

Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, rekommenderar hundägare i smittat område

Om du tror att hunden kan vara/har varit utsatt för smittan och för att minimera risk för smitta till dig själv och till omgivningen:

  • Håll hunden kopplad när du rastar den.
  • Tvätta händerna efter att du klappat din hund. Pussa inte på hunden.
  • Avmaska hunden med praziquantel (aktiv substans). Månatlig avmaskning kan bli aktuell för hundar som är konstant utsatta för smitta genom att de har möjlighet att äta smågnagare. Du kan också kontakta din veterinär om du har frågor kring avmaskning av hunden.
  • Duscha och schamponera hunden i samband med första avmaskningen för att avlägsna eventuella ägg i pälsen. Har man sedan avmaskat var 4:de vecka behöver man inte duscha hunden.
  • Hantera träcken som att den är smittsam och lägg den i kärl för brännbart avfall innan avmaskning och 3 dagar efter avmaskning.

Läs mer i informationen på SVA:s webbplats:
Hundar kan vara smittbärare av rävens dvärgbandmask

SVA vill gärna ha in fler rävar från hela Västkustområdet för att få mer kunskap om eventuell smittspridning.

SVA rekommenderar rävjägare i smittat område:

  • Använd engångshandskar och minimera kontakten med rävkropparna.
  • Använd gärna en stor plastsopsäck. Lägg i räven, som man gör med hundlortar, genom att kränga säcken över kroppen så slipper du hantera rävkroppen. Rävens dvärgbandmask sprids i naturen genom att mikroskopiska ägg finns i rävavföring.
  • Tvätta händerna!

SVA kommer via Svenska Jägareförbundet att distribuera ut ett brev med mer information om rävinsamling i aktuellt område.

Läs mer i den samlade informationen på SVA:s webbplats

Frågor och svar om dvärgbandmasken

Senast uppdaterad: 2011-02-15    

Kontakta oss

Maria Möller
Länsveterinär
031-605845
Ulf Lövdahl
Länsveterinär
031-605849
073-6605849
Anita Nilsson
Pressansvarig
031-605118
Annika Braide
Informationschef
031-605018
073-6675188
Informationsenheten
information punkt vastragotaland snabela lansstyrelsen punkt se¤information punkt vastragotaland snabela lansstyrelsen punkt se