Kontakta oss

Postadress

Länsstyrelsen Uppsala län
751 86 Uppsala

Faktureringsadress
Länsstyrelsen i Uppsala län
FE 238
838 73 FRÖSÖN

Länsstyrelsens besöksadress

Bäverns gränd 17

Expeditionstider

9.00-15.00
Dag före röd dag 09.00-11.00 (dock inte 5 juni för då har vi öppet 09.00-15.00)."Klämdagar" 09.00-11.00.
23 dec, 30dec 2016 och 5 jan 2017  09.00 - 11.00.
Midsommarafton: Stängt.
Lunchstängt klockan 11.30-12.30 från och med 27/12-2017 till och med 4/1-2018.

Telefon

010-22 33 000
Telefonväxeln är öppen 8.00. - 16.30.
Dag före röd dag 08.00-12.00 (dock inte 5 juni för då har vi öppet 08.00-16.30).
"Klämdagar" 08.00-15.00

Fax

010-22 33 010

Organisationsnummer:
202100-2254

Pressrummet. Här hittar du bilder, nyheter och pressmeddelanden. Information i våra sociala medier m.m.

 

Avdelnings- och enhetschefer

Länsstyrelsen har tre avdelningar och femton enheter.

Informations- och samordningsenheten
Jemina Holmberg
Telefon: 010-22 33 232
E-post: jemina.holmberg@lansstyrelsen.se

Personal- och ekonomienheten
Gabriella Åkesson
Telefon: 010-22 33 324
E-post: gabriella.akesson@lansstyrelsen.se

Rättsenheten
Cecilia Magnusson
Telefon: 010-22 33 341
E-post: cecilia.magnusson@lansstyrelsen.se

 

Avdelningschef för Miljöavdelningen
Lennart Nordvarg
Telefon: 010-22 33 315
E-post: lennart.nordvarg@lansstyrelsen.se

Miljöstrategienheten
Helena Brunnkvist
Telefon: 010-22 33 251
E-post: helena.brunnkvist@lansstyrelsen.se

Naturvårdsenheten
Kalle Mälson
Telefon: 010-22 33 309
E-post: kalle.malson@lansstyrelsen.se

Enheten för vilt och hotade arter
Lennart Nordvarg
Telefon: 010-22 33 315
E-post: lennart.nordvarg@lansstyrelsen.se

Miljöskyddsenheten
Tomas Waara
Telefon: 010-22 33 363
E-post: tomas.waara@lansstyrelsen.se

 

Avdelningschef för Samhällsavdelningen
Christel Benfalk
Telefon: 010-22 33 421
E-post: christel.benfalk@lansstyrelsen.se

Plan- och bostadsenheten
Annika Israelsson
Telefon: 010-22 33 271
E-post: annika.israelsson@lansstyrelsen.se

Kulturmiljöenheten
Roger Edenmo
Telefon: 010-22 33 410
E-post: roger.edenmo@lansstyrelsen.se

Enheten för social hållbarhet
Tony Engström
Telefon: 010-22 33 243
E-post: tony.engstrom@lansstyrelsen.se

Enheten för Samhällsskydd och beredskap
Pirjo Nordqvist
Telefon: 010-22 33 314
E-post: pirjo.nordqvist@lansstyrelsen.se

 

Avdelningschef för Landsbygdsavdelningen
Kristina Jansson
Telefon: 010-22 33 273
E-post: kristina.jansson@lansstyrelsen.se

Jordbruksenheten
Åsa Norling Staland
Telefon: 010-22 33 316
E-post: asa.norling.staland@lansstyrelsen.se

Enheten för jordbrukskontroll
Erika Frenning
Telefon: 010-22 33 279
E-post: erika.frenning@lansstyrelsen.se

Enheten för landsbygdsutveckling
tf enhetechefter:
vecka 24-25 och 28:
Dernroth Martina
Telefon: 010-22 33 235
E-post: martina.dernroth@lansstyrelsen.se


vecka 26-27
Svanäng Karin
Telefon: 010-22 33 352
E-post: karin.svanang@lansstyrelsen.se

vecka 29-30
Asnaketch Woldetensaye
Telefon: 010-22 33 374
E-post: asnaketch.woldetensaye@lansstyrelsen.se


vecka 31-33
Kristina Jansson
Telefon: 010-22 33 273
E-post: kristina.jansson@lansstyrelsen.se

Veterinärenheten
Schöning Elisabeth
Telefon: 010-22 33 399
E-post: elisabeth.schoning@lansstyrelsen.se

 

Skicka meddelande till tjänsteman och söka fram telefonnummer och e-postadress

  1. Du kan söka fram telefonnummer och e-postadress till tjänsteman genom att använda Sök funktionen som du hittar högst upp till höger på webbplatsen. Skriv namnet på tjänstemannen i sökrutan.
  2. Sökresultatet redovisas till höger på en ny sida.
  3. Du kan sedan ringa eller skicka meddelande till tjänstenmannen genom att skriva ett e-post meddelanade från ditt eget e-post program.

E-post till tjänsteman

fornamn.efternamn@lansstyrelsen.se
Vid dubbla efternamn, används oftast fornamn.efternamn.efternamn@lansstyrelsen.se

 Beställa handlingar från Länsstyrelsen

Du kan beställa kopior av allmänna handlingar. Länsstyrelsen tar ut en avgift för detta.

Läs mer om avgifter i samband med utlämning av allmänna handlingar.

 Teletal – för dig som behöver stöd vid telefonsamtal

Ring 020 - 22 11 44. Utomlands är telefonnumret 0046 - 8 21 11 19.

Öppettider: Måndag - fredag öppet klockan 08:00-20:00.

Lördag – söndag, helgdag öppet klockan 12:00-16:00.

Läs mer på: http://www.teletal.se/

Tjänsten är kostnadsfri. En tolk följer med i samtalet och hjälper dig:

  • Tolka otydligt tal och svåra ord
  • Ge stöd för minnet
  • Anteckna vad som sägs och skicka hem det till dig
  • Hjälper dig genom telefonväxlar
  • Är en trygghet och ett stöd för dig

Du behöver inget tillstånd för att ringa med Teletal. Du ringer med din fasta telefon eller mobil.

 Till vårt diarium

Sök ärende i vårt diarium

 Blanketter och e-tjänster