Kontakta oss 

Länsstyrelsen har sedan den 18 maj 2015 flyttat in i nya lokaler, Bäverns gränd 17.

Postadress

Länsstyrelsen Uppsala län
751 86 Uppsala

Faktureringsadress
Länsstyrelsen i Uppsala län
FE 238
838 73 FRÖSÖN

Länsstyrelsens besöksadress

Bäverns gränd 17

Expeditionstider

Öppet kl. 09.00 - 15.00 vardagar.

Telefon

010-22 33 000
Telefonväxeln är öppen 8.00. - 16.30.
Dag före röd dag 08.00-12.00 (dock inte 5 juni för då har vi öppet 08.00-16.30).
"Klämdagar" 08.00-15.00

Fax

010-22 33 010

Organisationsnummer:
202100-2254

Enhetschefer

Informations- och ledningskansliet
Vakant

Enheten för verksamhetsstöd
Anna-Karin Olofsdotter
Telefon: 010-22 33 324
E-post: anna-karin.olofsdotter@lansstyrelsen.se

Enheten för Samhällsskydd och beredskap
Johan von Knorring
Telefon:  010-22 33 376
E-post: johan.von.knorring@lansstyrelsen.se

Miljöskyddsenheten
Tomas Waara
Telefon: 010-22 33 363
E-post: tomas.waara@lansstyrelsen.se

Samhällsutvecklingsenheten
Peter Huotila
Telefon: 010-22 33 268
E-post: peter.huotila@lansstyrelsen.se

Naturmiljöenheten
Lennart Nordvarg
Telefon: 010-22 33 315
E-post: lennart.nordvarg@lansstyrelsen.se

Rättsenheten
Cecilia Magnusson
Telefon: 010-22 33 341
E-post: cecilia.magnusson@lansstyrelsen.se

Jordbruksenheten
Åsa Norling Staland
Telefon: 010-22 33 316
E-post: asa.norling.staland@lansstyrelsen.se

Enheten för landsbygdsutveckling
Helene Holstein
Telefon: 010-22 33 266
E-post: helene.holstein@lansstyrelsen.se

Veterinärenheten
Kristina Jansson
Telefon: 010-22 33 273
E-post: kristina.u.jansson@lansstyrelsen.se

 

Skicka meddelande till tjänsteman och söka fram telefonnummer och e-postadress

  1. Du kan söka fram telefonnummer och e-postadress till tjänsteman genom att använda Sök funktionen som du hittar högst upp till höger på webbplatsen. Skriv namnet på tjänstemannen i sökrutan.
  2. Sökresultatet redovisas till höger på en ny sida.
  3. Du kan sedan ringa eller skicka meddelande till tjänstenmannen genom att skriva ett e-post meddelanade från ditt eget e-post program.

E-post till tjänsteman

fornamn.efternamn@lansstyrelsen.se
Vid dubbla efternamn, används oftast fornamn.efternamn.efternamn@lansstyrelsen.se

Kontakta oss

Länsstyrelsen i Uppsala län
Diariet
uppsala snabela lansstyrelsen punkt se¤uppsala snabela lansstyrelsen punkt se
010-22 33 000.

Teletal – för dig som behöver stöd vid telefonsamtal

Ring 020 - 22 11 44. Utomlands är telefonnumret 0046 - 8 21 11 19.

Öppettider: Måndag - fredag öppet klockan 08:00-20:00.

Lördag – söndag, helgdag öppet klockan 12:00-16:00.

Läs mer på: http://www.teletal.se/

Tjänsten är kostnadsfri. En tolk följer med i samtalet och hjälper dig:

  • Tolka otydligt tal och svåra ord
  • Ge stöd för minnet
  • Anteckna vad som sägs och skicka hem det till dig
  • Hjälper dig genom telefonväxlar
  • Är en trygghet och ett stöd för dig

Du behöver inget tillstånd för att ringa med Teletal. Du ringer med din fasta telefon eller mobil.

Till vårt diarium

Sök ärende i vårt diarium

Blanketter och e-tjänster

Hitta till Länsstyrelsen