Kontakta oss 

Länsstyrelsen flyttar till nya lokaler, Bäverns gränd 17. Vår brevlåda på utsidan av huset, Hamnesplanaden 3, är öppen till och med den 11 maj. Arkivet är stängt för utlämnande av pappershandlingar 4 maj - 18 maj. Digitala handlingar kan inte lämnas ut 12 – 18 maj.

Postadress

Länsstyrelsen Uppsala län
751 86 Uppsala

Faktureringsadress
Länsstyrelsen i Uppsala län
FE 238
838 73 FRÖSÖN

Besöksadress fram till den 17 maj 2015

Hamnesplanaden 3

Från den 18 maj 2015 är Länsstyrelsens besöksadress

Bäverns gränd 17

Expeditionstider

Öppet kl. 09.00 - 15.00 vardagar.

Telefon

010-22 33 000
Telefonväxeln är öppen 8.00. - 16.30.

Fax

010-22 33 010

Organisationsnummer:
202100-2254

Enhetschefer

Infomations- och ledningskansliet
Sara Arons
Telefon: 010-22 33 208
E-post: sara.arons@lansstyrelsen.se

Enheten för verksamhetsstöd
Anna-Karin Olofsdotter
Telefon: 010-22 33 324
E-post: anna-karin.olofsdotter@lansstyrelsen.se

Enheten för Samhällsskydd och beredskap
Johan von Knorring
Telefon:  010-22 33 376
E-post: johan.von.knorring@lansstyrelsen.se

Miljöskyddsenheten
Tomas Waara
Telefon: 010-22 33 363
E-post: tomas.waara@lansstyrelsen.se

Samhällsutvecklingsenheten
Peter Huotila
Telefon: 010-22 33 268
E-post: peter.huotila@lansstyrelsen.se

Naturmiljöenheten
Lennart Nordvarg
Telefon: 010-22 33 315
E-post: lennart.nordvarg@lansstyrelsen.se

Rättsenheten
Gunilla Stener
Telefon: 010-22 33 403
E-post: gunilla.stener@lansstyrelsen.se

Jordbruksenheten
Åsa Norling Staland
Telefon: 010-22 33 316
E-post: asa.norling.staland@lansstyrelsen.se

Enheten för landsbygdsutveckling
Helene Holstein
Telefon: 010-22 33 266
E-post: helene.holstein@lansstyrelsen.se

Veterinärenheten
Kristina Jansson
Telefon: 010-22 33 273
E-post: kristina.u.jansson@lansstyrelsen.se

 

Skicka meddelande till tjänsteman och söka fram telefonnummer och e-postadress

  1. Du kan söka fram telefonnummer och e-postadress till tjänsteman genom att använda Sök funktionen som du hittar högst upp till höger på webbplatsen. Skriv namnet på tjänstemannen i sökrutan.
  2. Sökresultatet redovisas till höger på en ny sida.
  3. Du kan sedan ringa eller skicka meddelande till tjänstenmannen genom att skriva ett e-post meddelanade från ditt eget e-post program.

E-post till tjänsteman

fornamn.efternamn@lansstyrelsen.se
Vid dubbla efternamn, används oftast fornamn.efternamn.efternamn@lansstyrelsen.se

Kontakta oss

Länsstyrelsen i Uppsala län
Diariet
uppsala snabela lansstyrelsen punkt se¤uppsala snabela lansstyrelsen punkt se
010-22 33 000.

Teletal – för dig som behöver stöd vid telefonsamtal

Ring 020 - 22 11 44. Utomlands är telefonnumret 0046 - 8 21 11 19.

Öppettider: Måndag - fredag öppet klockan 08:00-20:00.

Lördag – söndag, helgdag öppet klockan 12:00-16:00.

Läs mer på: http://www.teletal.se/

Tjänsten är kostnadsfri. En tolk följer med i samtalet och hjälper dig:

  • Tolka otydligt tal och svåra ord
  • Ge stöd för minnet
  • Anteckna vad som sägs och skicka hem det till dig
  • Hjälper dig genom telefonväxlar
  • Är en trygghet och ett stöd för dig

Du behöver inget tillstånd för att ringa med Teletal. Du ringer med din fasta telefon eller mobil.

Till vårt diarium

Sök ärende i vårt diarium

Blanketter och e-tjänster

Hitta till Länsstyrelsen