Förbud mot att använda hundar vid jakt
1/11/2010
Länsstyrelsen beslutade måndagen den 11 januari att hundar som förföljer eller ställer vilt inte får användas vid jakt efter rådjur, hjort, vildsvin eller mufflon i Södermanlands län. Beslutet har fattats med stöd av 19 paragrafen i jaktförordningen.
- Anledningen till förbudet är det rådande vädret i länet, säger David Bruun som arbetar med jakt och viltvård på Länsstyrelsen.
- Mycket snö, kyla och på sina håll skare medför problem för djuren att ta sig fram. Att bedriva jakt med hund som kan springa ovanpå skaren efter klövvilt som med svårighet kan ta sig fram medför att viltet utsätts för onödigt lidande och hög påfrestning, fortsätter han.
Jägareförbundet Södermanlands län har muntligen tillstyrkt förbudet.
Länsstyrelsen förordnar med stöd av 59 paragrafen i jaktförordningen att beslutet skall gälla även om det överklagas.
Beslutet träder i kraft omedelbart måndagen den 11 januari och gäller längst till och med den 31 januari 2010, vilket är den sista dag man i normalfallet får jaga klövvilt med hund.
Kontaktperson:
David Bruun 0155 - 26 46 38 076 - 782 99 99
Senast uppdaterad: 1/12/2010
Sidansvarig: Ann Wikström