Hoppa över menyn

Skånes miljöhandlingsprogram - åtgärder för att nå miljömålen


Miljöhandlingsprogrammet anger de viktigaste åtgärderna som behöver vidtas för att de skånska miljömålen ska uppnås.


Många viktiga aktörer för att genomföra åtgärderna

Åtgärderna i miljöhandlingsprogrammet riktar sig till olika aktörer i arbetet med att nå de skånska miljömålen. För varje åtgärd framgår vilka aktörer som ansvarar för genomförandet och till vilket år åtgärden ska vara genomförd. I vissa fall finns inget år angivet utan åtgärden förutsätts genomföras löpande.

För genomförandet av programmet krävs samverkan mellan ansvariga aktörer. Respektive aktör tar själv beslut om åtgärderna ska utföras och i vilken omfattning detta ska ske.

Åtgärderna har ursprungligen tagits fram i samarbete med externa aktörer. Efter att de skånska miljömålen reviderades 2007 gjordes under 2008 en översyn av åtgärderna i handlingsprogrammet.  I samband med detta har en del åtgärder strukits och andra tillkommit.  


Upphandling - ny övergripande åtgärd

I det nya miljöhandlingsprogrammet har även införts en övergripande åtgärd.

 

17.1 Konkreta, mätbara och tidsatta mål ska sättas i de egna ledningssystemen för den offentliga konsumtionen. Detta ska administreras via offentlig upphandling. Exempel på lämpliga målsättningar finns under kapitlet om offentlig upphandling i Länsstyrelsens klimat- och energistrategi för Skåne.
Kommunerna och andra offentliga verksamheter senast år 2010

 


Dina åtgärder i ett dokument

För att underlätta för olika aktörer har Länsstyrelsen samlat ihop de åtgärder som berör samma aktörer i särskilda dokument. Oavsett om du är lantbrukare, jobbar med energifrågor eller bygger hus ska du kunna skriva ut de åtgärder som är relevanta för just dig. Se länkar till höger.

 

Åtgärder för Ett rikt växt- och djurliv

För miljökvalitetsmålet Ett rikt växt- och djurliv har åtgärder tagits fram i ett separat projekt. Dessa åtgärder är inte införda i Skånes miljöhandlingsprogram. Inte heller finnns de med i de separata pdf:erna för olika aktörer/branscher. 

Åtgärder för Ett rikt växt- och djurliv. 

 

Bidrag till miljöåtgärder

För vissa typer av åtgärder finns möjlighet att söka bidrag. Läs här för mer information.



Senast uppdaterad: 2/19/2010
Sidansvarig:
Jonas Gustafsson


Åtgärder fördelade på aktör

Mer om åtgärder

Skånes miljömål och miljöhandlingsprogram från 2003

I miljöhandlings-programmet från 2003 fanns även följande med:

Åtgärdspaket för Skåne

Behov av nationella åtgärder

 

Länsstyrelsen tog fram en modell för konsekvensbedömning av åtgärderna i handlingsprogrammet (rapport). Modellen har även testats på några åtgärder.


Skriv ut Tipsa en vän
Om Webbplatsen Länsstyrelsen i Skåne län | skane@lansstyrelsen.se | 040/044 - 25 20 00