Hoppa till huvudinnehåll

Länsstyrelsens roll och uppgifter i miljömålsarbetet 

Länsstyrelserna är, tillsammans med Skogsstyrelsen, regionala miljömålsmyndigheter. Länsstyrelsen ska alltså tillsammans med andra regionala myndigheter och organ och i dialog med bland annat kommuner, näringsliv och frivilliga organisationer arbeta för att miljömålen nås. Länsstyrelserna har också i uppdrag att följa upp miljömålen och rapportera till nationella myndigheter.

Skånska miljömål – anpassade av Länsstyrelsen

Det är Länsstyrelsen som ansvarar för att regionalisera miljömålen, det vill säga anpassa eller ”översätta” de nationella målen till skånska förhållanden. Miljökvalitetsmålen regionaliseras inte, utan de nationella miljökvalitetsmålen gäller även Skåne.

För delmålen görs olika anpassningar. Mål som anger ett maximalt utsläpp för Sverige anpassas genom att man räknar ut vad som är en rimlig andel för Skåne att ta på sig, bland annat beroende på hur stort problemet är i Skåne och vad som är möjligt att åstadkomma. Mål som anger en minskning/ökning i procent räknas likaledes om till vad som är en rimlig ambition i Skåne, jämfört med det nationella målet, utifrån behov och möjligheter. I vissa fall har vi i Skåne ansett att det behövs ytterligare delmål, som inte finns på nationell nivå.  

Uppföljning och bedömningar

Länsstyrelsen har också ansvar för miljömålsuppföljning, det vill säga att följa upp hur det går. Detta görs på flera olika sätt:

  • Genom indikatorer. Data om utsläpp, halter, försäljning, utbredning, arealer med mera följs år efter år och visar på utveckling och trender inom olika specifika områden. Indikatorerna redovisas på www.miljomal.se. För de flesta indikatorer redovisas data även på regional nivå.
  • Genom specifika inventeringar och undersökningar, till exempel inom områden där kunskapen är för dålig.
  • Genom bedömningar av miljökvalitetsmål och delmål. För varje mål görs årligen en bedömning i form av en glad, ledsen eller neutral ”smiley”/gubbe, beroende på hur sannolikt det är att målet nås i tid. Till detta skrivs ett par förklarande bedömningstexter. För miljökvalitetsmålen sätts även en trendpil som visar utvecklingen. Målbedömningen är en sammanvägning av all tillgänglig kunskap, bland annat indikatorer och andra undersökningar, men kan också referera till ny lagstiftning och nya ekonomiska styrmedel.
  • Genom årsrapporten Miljötillståndet i Skåne, en årlig uppföljningsrapport.

Målbedömningar och årsrapport publiceras i månadsskiftet november/december.  

Målansvariga - våra experter

För varje miljökvalitetsmål och delmål finns en utsedd person som ansvarar för uppföljningen. (Inom målet Levande skogar delas ansvaret med Skogsstyrelsen.) Denna målansvariga person är kunnig inom området och jobbar med för målet relevanta frågor. Ansvaret för miljömålsuppföljningen ligger huvudsakligen på de målansvariga, men samordnas av miljö- och vattenstrategiska enheten.

Bedömningarna av måluppfyllelse, inklusive smiley och trendpilar, fastställs av en styrgrupp bestående av chefer för flera av Länsstyrelsens enheter och avdelningar.  

Åtgärder för att nå målen

Till varje miljömål finns framtaget en eller (oftast) flera åtgärder, som är viktiga för att nå målet. Åtgärderna finns samlade i Miljöhandlingsprogrammet. För varje åtgärd anges aktörer, det vill säga de som ska/bör genomföra åtgärden. Länsstyrelsen kan dock inte ställa några juridiska krav på externa aktörer att genomföra åtgärder.

Länsstyrelsen anges som aktör på cirka 170 av åtgärderna. För var och en av dessa finns en utsedd ansvarig på Länsstyrelsen, som ska följa upp och driva på genomförandet.  

Åtgärdsuppföljning

Länsstyrelsens interna åtgärder följs upp tertialvis.

För externa åtgärder har en metod nyligen tagits fram - läs mer.      

Kontakta oss

Susanne Åberg
Miljö- och vattenstrategiska enheten
Susanne punkt aberg snabela lansstyrelsen punkt se¤Susanne punkt aberg snabela lansstyrelsen punkt se
040-252254
Skicka meddelande

Alla sexton miljömål. Illustration: Tobias Flygar 
 Illustrationer: Tobias Flygar