Hur ser möjligheterna ut att bereda platser för asylsökande ensamkommande barn? På fredagen träffade länets kommuner regeringens koordinator, förre landshövdingen Björn Eriksson, på inbjudan av tf landshövding Magnus Holgersson.
Östergötland har uppmärksammats av regeringen, Migrationsverket och Sveriges kommuner och landsting som ett föredöme när det gäller regional samverkan för att ta emot ensamkommande barn. För att lyfta fram goda exempel och ge östgötakommunerna tillfälle att delge Björn Eriksson sina synpunkter, träffades de för diskussioner på slottet i Linköping.
- Östergötland har legat i framkant i att ta emot ensamkommande flyktingbarn, men målet är att vi ska bli ännu bättre, sa tf landshövding Magnus Holgersson vid dagens möte. Med vår regionala överenskommelse i grunden hoppas vi på att kunna öka antalet platser från ca 60 i dag till ca 100. Frågan kommer att ha hög prioritet framöver och förhoppningen är också att få med åtminstone elva av de östgötska kommunerna.
I landet som helhet är situationen för ensamkommande barn mycket problematisk framförallt för att det saknas kommunplatser för att ta emot barnen. Regeringen har därför utsett f.d. landshövding Björn Eriksson till koordinator för ensamkommande barn.
Uppdraget består i att förmå fler kommuner att ordna platser och beskriva de problem som finns och föreslå lösningar som snabbt kan genomföras.
- På min rundresa i landet försöker jag sprida östgötamodellen med den regionala samverkan som man var tidigt ute med här, och att få till stånd betydligt fler platser än vad som finns i dag, sa Björn Eriksson. Jag har fått ett gott mottagande ute i landet och har goda förhoppningar om att nå bra resultat.
Den 12 mars ska Björn Eriksson lämna sin rapport till regeringen.
Se även:
Ensamkommande barn och ungdomar – Migrationsverkets webbplats.