Hoppa över menyn

Individuell plan enligt LSS. En rättighet för många som utnyttjas av få
10/1/2009

Individuell plan enligt LSS är till för att samordna stödet till personer med funktionsnedsättningar. Få personer utnyttjar möjligheten att begära en individuell plan. Det kan bland annat bero på bristande information och att det inte är en prioriterad fråga i kommunerna, konstaterar landets länsstyrelser i en gemensam rapport.

Länsstyrelserna har under åren 2003–2008 arbetat på regeringens uppdrag för att påverka kommunerna att upprätta och använda individuell plan och att samverka kring dessa, särskilt när det gäller barnfamiljer.

Syftet med en individuell plan enligt LSS* är att ge den enskilde inflytande och överblick.

Under våren 2009 har länsstyrelserna i en enkät till landets samtliga kommuner ställt frågor om individuell plan. Av svaren framgår att andelen personer som har en individuell plan är oförändrad jämfört med 2003. Omkring 3 900 personer hade individuell plan vilket utgör 6,6 procent av de cirka 58 700 personer som hade LSS-insatser. Många LSS-handläggare anser att informationen behöver förbättras. Få kommuner har skriftlig information som går till alla som har LSS-insatser. De intresseorganisationer som länsstyrelserna har samtalat med ser individuell plan som ett viktigt verktyg och ett bra samlat dokument.

Rapporten ”Individuell plan enligt LSS” finns som pdf under Publikationer.

*LSS, lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade är en rättighetslag för personer med omfattande funktionsnedsättningar. I samband med insatser enligt denna lag kan den enskilde begära att en individuell plan enligt 10 § LSS upprättas.

Kontaktpersoner

Ann-Christine Pettersson
Länsstyrelsen i Västmanland
Socialkonsulent
telefonnummer: 021-19 51 61
e-post: ann-christine.pettersson@lansstyrelsen.se

Ramona Persson
Länsstyrelsen i Södermanland
Socialkonsulent
telefonnummer: 0155-26 40 27
e-post: ramona.persson@lansstyrelsen.se

Senast uppdaterad: 9/30/2009
Ansvarig för sidan:
Infomaster