Hoppa över menyn

Svårt att nå miljömålen i tid
2/1/2010

Det är långt kvar innan de halländska miljömålen nås. Länsstyrelsens bedömer att tio av de totalt 15 regionala miljömålen är svåra att uppnå.
— Det görs många åtgärder men det behövs fler insatser och mer tid för att åtgärderna ska hinna slå igenom, säger Marie-Helene Bergstrand, miljömålssamordnare på Länsstyrelsen.

För sjunde året i rad ordnar Länsstyrelsen miljömålskonferensen ”Hur mår Halland?” för att presentera miljötillståndet i Halland. Årets konferens fokuserar på det miljöarbete som sker i länet.
— Kommunerna är viktiga aktörer i miljöarbetet och under konferensen kommer flera goda exempel på hållbarhetsarbete att presenteras från de halländska kommunerna. säger Marie-Helene Bergstrand.

Den enskilde hallänningen har också ett stort ansvar för en hållbar utveckling. Carina Borgström-Hansson från WWF kommer att tala om hur svenskarnas konsumtion påverkar miljön även i andra länder.
Också näringsliv och producenter spelar en viktig roll för en hållbar utveckling. Bland konsumenterna märks en ökad efterfrågan på ekologiska varor — trots det kommer Halland inte att lyckas ställa om till ekologisk produktion i tillräcklig omfattning för att nå miljömålet.

— Det finns en stor marknadspotential som de halländska producenterna skulle kunna tillvarata, säger Barbro Kindt, agronom vid Länsstyrelsen.

Vid miljömålskonferensen släpps också Länsstyrelsens årliga rapport ”Hur mår Halland?”

Massmedia är välkomna till konferensen.

Klockan 12.20 hålls en presskonferens, med möjlighet till intervjuer.
Tid: 5 februari kl 9-12.15
Plats: Stadshotellet i Varberg, lokal Spegelsalen

För mer information:
Miljömålssamordnare Marie-Helene Bergstrand, tfn 035-13 22 62 eller 070- 56 94 688

Miljömålssekreterare Jennie Thronée, tfn 035- 13 22 87

Informationsansvarig Jessica Lundberg-Blondin, tfn 035-13 20 26 eller 0738-13 20 26



Senast uppdaterad: 2/5/2010
Sidansvarig:
Jessica Lundberg-Blondin

Skriv ut Tipsa en vän
Om Webbplatsen Länsstyrelsen Halland, Slottsgatan 2, 301 86 Halmstad | halland@lansstyrelsen.se | 035-13 20 00