Personal som arbetar med jakt

Vi som arbetar med jaktfrågor på Länsstyrelsen i Västerbotten är:

Erik Lindberg, Jakthandläggare
Ansvarsområden: Säljakt, Jakt, Licensjakt på lodjur, Licensjakt på björn, Licensområden, Skyddsjakt, Bäverdammar, Älgvårdsfonden.
Telefon: 010-225 44 41
erik.lindberg@lansstyrelsen.se

Lars Dahlberg, Jakthandläggare
Ansvarsområden: Säljakt, Jakt, Licensjakt på lodjur, Licensjakt på björn, Licensområden, Skyddsjakt, Bäverdammar, Älgvårdsfonden.
Telefon: 010-225 44 52
lars.dahlberg@lansstyrelsen.se

Linda Backlund, Rovdjursförvaltare
Ansvarsområden: Skyddsjakt och Licensjakt på rovdjur, Skador orsakade av rovdjur.
Telefon: 010-225 44 16
linda.backlund@lansstyrelsen.se

Michael Schneider, Rovdjurssamordnare
Ansvarsområden: Skyddsjakt och Licensjakt på rovdjur, Skador orsakade av rovdjur.
Telefon: 010-225 44 50
michael.schneider@lansstyrelsen.se

Torleif Eriksson, Fiskekolog
Ansvarsområden: Jaktkort, Jaktguider, Björnjakt på statens mark ovan odlingsgränsen, Småviltjakt på statens mark ovan odlingsgränsen.
Telefon: 010-225 44 25
torleif.eriksson@lansstyrelsen.se

Agnetha Bäckman, Markförvaltare
Ansvarsområden: Upplåtelse av älgjakt på statens mark ovan odlingsgräns, Jaktupplåtelser på statens mark ovan odlingsgränsen.
Telefon: 010-225 44 21
agnetha.backman@lansstyrelsen.se

Anna Stenmark
, Jurist
Ansvarsområden: Viltvårdsområden, Juridiska frågor.
Telefon: 010-225 43 32
anna.stenmark@lansstyrelsen.se

Julia Holmström, Fastighetsförvaltare
Ansvarsområden: Jaktupplåtelser i naturreservat.
Telefon: 010-225 44 66
julia.holmstrom@lansstyrelsen.se