Utrivningen av dammen genomförs av Bergvik skog och Södra HyttOmrådets IdéFörening (SHOIF) som tillsammans äger dammen, med bidrag från Länsstyrelsen i Örebro län och Naturskyddsföreningens bra miljövalsfond.
På lördag bjuder SHOIF in alla intresserade till forsinvigning i Södra Hyttan. Bland annat kommer en grävmaskin att jobba i älven, Länsstyrelsen visar elfiske och den som vill får hjälpa till att skapa bra miljöer och gömslen för öringen.
Varför återskapas forsen?
I nästan alla vatten i Örebro län finns dammar som hindrar djur som lever i vatten från att ta sig förbi. Vandringshinder i form av dammar skapar problem för bland annat många fiskarter som i vissa fall kan slås ut eller kan minska kraftigt när de till exempel inte kan nå lek- eller övervintringsområden.
I Lankälven visar provfisken att flera fiskarter som finns nedanför dammen saknas ovanför dammen eftersom den varit ett hinder under nästan 300 år. På 70-talet byggdes en fisktrappa vid dammen som tyvärr har fungerat dåligt. Till skillnad från fisktrappan kommer en levande vattenmiljö att återskapas som tidigare dämts in av dammen.
Program på lördag
Kl. 10.00 SHOIF hälsar välkommen, Daniel Bergdahl från
Länsstyrelsen berättar bakgrund kring Lankälven
och projektet
Kl. 10.30 Grävmaskinist jobbar med dammen
Kl. 11.00 Liten invigningsceremoni när vandringsvägen för fiskarna
åter är fri
Kl. 11.30 Workshop – arbete i bäcken, alla får vara med och
göra lekbottnar och skapa gömslen för öringen
Kl. 13.00 Lunch (medtag egen eller köp i caféet)
Kl. 14.00 Som dagens natur- och kulturarrangemang på
Bergslagens Största Bokloppis visar Daniel Bergdahl,
Länsstyrelsen, hur ett elfiske går till i den norra fåran.
Kl. 15.00 Dagen avslutas
Mer information om dagen på SHOIF webbplats
Media är välkommen att delta under dagen.
Kontaktperson på Länsstyrelsen: Daniel Bergdahl 010–224 87 73
Kontaktperson Bergvik skog: Jan Larson 023–583 26
Kontaktperson SHOIF: Helena Backius 070-212 25 80