Förordnade begravningsombud

Dessa personer har förordnats som begravningsombud:

DALARNAS LÄN

Avesta kommun
Åke Andersson, Skogsvägen 13, 783 50 GUSTAFS
E-post hakeandersson@gmail.com, Tfn 0243-24 07 92

Borlänge kommun
Mariann Nordlöf, Båtstavägen 14, 781 69 BORLÄNGE
E-post mariann.nordlof@borlange.se Tfn 070-697 04 16, 0243-834 95

Falu kommun
Anna Hägglund, Falu kommun, Omvårdnadsnämnden, 791 83  FALUN
E-post anna.hagglund@falun.se, Tfn 023-827 68, 070-511 43 86

Gagnefs kommun
Margareta Meissner, Hegattu 65, 785 60  DJURÅS
E-post margareta_meissner@yahoo.se Tfn 0241-520 27, 070-514 72 13

Hedemora kommun
Åke Andersson, Skogsvägen 13, 783 50 GUSTAFS
E-post hakeandersson@gmail.com Tfn 0243-24 07 92

Leksands kommun
Jan Flodén, Älvgatan 16 F, 792 32  MORA
E-post j.floden@telia.com Tfn 0250-101 95, 070-606 81 88

Ludvika kommun
Jan-Henrik Marinder, Faluvägen 234, 771 92 LUDVIKA
E-post jh@marinder.se Tfn 070-665 75 42, 0240-251 15

Malung-Sälens kommun
Per-Ola Sjödén, Box 12, 780 61 ÖJE
E-post orhammar@telia.com Tfn 070-583 98 00

Mora kommun
Jan Flodén, Älvgatan 16 F, 792 32  MORA
E-post j.floden@telia.com Tfn 0250-101 95, 070-606 81 88

Orsa kommun
Jan Flodén, Älvgatan 16 F, 792 32  MORA
E-post j.floden@telia.com Tfn 0250-101 95, 070-606 81 88

Rättviks kommun
Jan Flodén, Älvgatan 16 F, 792 32  MORA
E-post j.floden@telia.com Tfn 0250-101 95, 070-606 81 88

Smedjebackens kommun
Nytt ombud har utsetts. Kontaktuppgifter finns hos Länsstyrelsen.

Säters kommun
Åke  Andersson, Skogsvägen 13, 783 50 GUSTAFS
E-post hakeandersson@gmail.com Tfn 0243-24 07 92

Vansbro kommun
Jan Flodén, Älvgatan 16 F, 792 32  MORA
E-post j.floden@telia.com Tfn 0250-101 95, 070-606 81 88

Älvdalens kommun
Stig Amnelius, Nordomsjövägen 60, 790 90 SÄRNA
E-post stig.amnelius@telia.com Tfn 0253-100 01, 070-601 25 19

ÖREBRO LÄN

Askersunds kommun
Solveig Samuelsson, Djupviken Skönsta 269, 696 92 ASKERSUND
E-post solveig.samuelsson@askersund.se
Tfn 0583-71 16 42, 070-533 71 36

Degerfors kommun
Iréne Tåkvist, Klarbärsvägen 27, 691 47 KARLSKOGA
E-post takvist19@gmail.com Tfn 076-849 08 19

Hallsbergs kommun
Göran Andersson, Östra Drottninggatan 17 lgh 1302, 692 31 KUMLA
E-post goran.andersson019@comhem.se Tfn 070-622 58 45

Hällefors kommun 
Christer Nord, Grävlingsvägen 2, 712 33 HÄLLEFORS
E-post christer.nord@hellefors.se Tfn 0591-641 75 (arb.), 070-608 13 16

Karlskoga kommun
Iréne Tåkvist, Klarbärsvägen 27, 691 47 KARLSKOGA
E-post takvist19@gmail.com Tfn 076-849 08 19

Kumla kommun
Göran Andersson, Östra Drottninggatan 17 Lgh 1302, 692 31 KUMLA
E-post goran.andersson019@comhem.se Tfn 070-622 58 45

Laxå kommun
Egon Wärn, Hotellvägen 12, 695 60 HASSELFORS
E-post egonwarn@spray.se Tfn 0585-444 38, 070-799 69 51

Lekebergs kommun
Anne-Lie Edlund, Lidvägen 1A, 703 63 ÖREBRO
E-post annelie.edlund@telia.com Tfn 019-611 28 68

Lindesbergs kommun
Carl Henrik Ling, Norevägen 23 A, 711 32 LINDESBERG
E-post carlhenrik.ling@telia.com Tfn 070-525 91 48, 0581- 136 34

Ljusnarsbergs kommun
Nytt ombud har utsetts. Kontaktuppgifter finns hos Länsstyrelsen.

Nora kommun
Johan Holm, Arlavägen 8, 713 30 NORA
E-post begravningsombudnora@telia.com Tfn 076-765 69 96

Örebro kommun
Anne-Lie Edlund, Lidvägen 1 A, 703 63 ÖREBRO
E-post annelie.edlund@telia.com Tfn 019-611 28 68

GÄVLEBORGS LÄN

Bollnäs kommun
Britt-Marie Rosenqvist, Vik 9232, 821 41 BOLLNÄS
E-post Britt-Marie.rosenqvist@bollnas.se Tfn 070-394 54 72 

Gävle kommun
Monica Andersson, N. Harnäsvägen 9, 814 91  FURUVIK
E-post monickan@hotmail.com Tfn 070-559 26 33

Hofors kommun
Marie-Louise Dangardt, Furuvägen 25, 813 32 HOFORS
E-post marie-louise.dangardt@hofors.se Tfn 070-414 12 50

Hudikvalls kommun
Östen Östman, Sannahedsvägen 3, 824 93 HUDIKSVALL
Tfn 0650-172 12, 070-646 52 12

Ljusdals kommun
Hans Hermansson, Norrvåga 24, 820 40 JÄRVSÖ
E-post hans@surrendo.se Tfn 070-443 33 22

Nordanstigs kommun
Agneta Tingelöf, Vändbrovägen 12, 820 78  HASSELA
E-post agneta.tingelof@nordanstig.se Tfn 070-191 25 21

Ockelbos kommun
Staffan Nordqvist, Erskines väg 19, 816 91 JÄDRAÅS
E-post staffan.nordqvist@hotmail.com Tfn 076-792 60 68

Ovanåkers kommun
Bertil Eriksson, Dalrundan 23, 828 30 EDSBYN
E-post bertil.eriksson@ovanaker.se Tfn 070-344 12 78

Sandvikens kommun
Lars Holst, Lövängsvägen 45, 811 62  SANDVIKEN
E-post lars.holst@sandviken.se Tfn 026-25 59 56, 070-533 55 89

Söderhamns kommun
Carina Toner Jansson, Tygsta 615, 826 95 TRÖNÖDAL
E-post cmjtoner@gmail.com Tfn 072-738 72 98

VÄRMLANDS LÄN

Arvika kommun
Sten Fransson, Vinkelvägen 3, 671 50 Arvika
E-post sten.fransson@telia.com Tfn 070-320 39 62

Eda kommun
Tommy Glader, Smed-Anders väg 5, 673 92 CHARLOTTENBERG
E-post tommyglader@gmail.com Tfn 070-604 11 97, 0571-232 15

Filipstads kommun
Torbjörn Parling, Finnshyttegatan 3 C, 682 33  FILIPSTAD
E-post torbjorn.parling@filipstad.se Tfn 073-759 96 18, 0590-615 38

Forshaga kommun
Gunilla Björk, Ringgatan 27, 667 33 FORSHAGA
E-post gunilla.bjork.forshaga@hotmail.se Tfn 070-547 21 14 

Grums kommun
Juan Carlos Martinez, Ringvägen 17 A, 664 31  GRUMS
E-post jc64martinez@gmail.com Tfn 0555-614 88, 070-303 12 54

Hagfors kommun
Mats Johansson, Melltorpsvägen 38, 683 40  UDDEHOLM
Tfn 0563-234 24

Hammarö kommun
Arne Söderberg, Ålvägen 81, 663 40 HAMMARÖ
E-post arne.soderberg@carlstadkonstantik.se Tfn 070-627 53 59

Karlstads kommun
Henrik Lindblom, Lyckhemsgatan 13, 654 61 KARLSTAD
E-post henrik.lindblom@karlstad.se Tfn 070-543 71 63

Kils kommun
Anders Eriksson, Ringgatan 10, 665 94 FAGERÅS
E-post myeria@icloud.com Tfn 070-384 76 53

Kristinehamns kommun
Bo Wennström, Spelmansgatan 30, vån 3½, 681 31  KRISTINEHAMN
E-post bo@skeppsakademin.se Tfn 0550-104 37 (dagtid), 0550-801 79 (bost), 070-293 42 60

Munkfors kommun
Gunilla Björk, Ringgatan 27, 667 33 FORSHAGA
E-post gunilla.bjork.forshaga@hotmail.se Tfn 070-547 21 14 

Storfors kommun
Lennart Johansson, Bjurbäcken Lungstorp, 688 91 STORFORS
E-post lennart.johansson@storfors.se Tfn 0550-651 18

Sunne kommun
Olle Edgren, Videvägen 15, 686 31 SUNNE
E-post olle.edgren@hotmail.com Tfn 070-537 42 00, 0565-126 26 (bostad)

Säffle kommun
Gösta Persson, Nävervägen 14, 661 43 SÄFFLE
E-post 053317439@telia.com Tfn 0533-174 39, 070-680 04 09

Torsby kommun
Madelene Cicek, Ransby 101, 680 60  SYSSLEBÄCK
E-post madelene.cicek@gmail.com Tfn 072-589 31 24

Årjängs kommun
Tor-Björn Westby, Björkbacka, 670 10 TÖCKSFORS
E-post tbwestby@gmail.com Tfn 073-025 95 68